Fallstudie Flerbostadshus

Bfr Brygghusen - Skärhamn på Tjörn

Vid kajen ligger Brygghusen. De har Cembrit Plank, liggande montage i olika färger.

Fakta

Land: Sverige
År: 2020
Arkitekt: PE Teknik & Arkitektur (tid.Mats & Arne Arkitektkontor)  vann i samarbete med Richardsdotter Callermo Arkitekter (numera Yes Arkitekter)
Byggentreprenör: Hansson & Söner Entreprenad AB
Please accept marketing-cookies to watch this video.
Fotograf Ulf Celander

Berättelse

Ett livsstilsboende

Njut av livet på Kajen. Här bor du alldeles vid vattnet. Detta är en del av området i nyproduktion av bostäder.

Längst ut på Piren vänder sig huset mot sydväst och blickar ut över Skageracks öppna vatten med stora glaspartier och öppna balkonger/uteplatser. 
 
Kajen är en härlig plats att bo på och ett lyft för hela Skärhamn. Här skapas en viktig länk i ett inbjudande hamnstråk, som går hela vägen från Havsporten till Akvarellmuseet, via torget och gästhamnen.
 

Arkitekttävling

PE Teknik & Arkitektur (tid.Mats & Arne Arkitektkontor)  vann i samarbete med Richardsdotter Callermo Arkitekter (numera Yes Arkitekter)  med sitt bidrag för att ta fram ny bebyggelse i Skärhamns gamla industrihamn Malaga på Tjörn. Ansvarig Arkitekt för projektet är Arne Algeröd.

  "Vi har arbetat utifrån att det nya området ska bli en naturlig fortsättning på Skärhamns bebyggelse och en länk mellan det äldre bohuslänska kustsamhället och hamnindustrin".